OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (02.11 – 08.11)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. W zestawieniu pojawia się kilka nowości. Na pierwszym miejscu wciąż triumfuje Dawid Podsiadło.

fot. materiały promocyjne

1. Dawid Podsiadło – “Małomiasteczkowy”. Płyta znajduje się od trzech tygodni na pierwszym miejscu, uzyskując status PLATYNOWEJ, za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy.

“Na początku naszej współpracy Bartek Dziedzic powiedział, że chciałby zrobić przebojową płytę. Twierdził, że bardziej zaskakujące będzie, jeśli zrobię kilka przyjemnych, chwytliwych piosenek, niż gdybym próbował sił w muzyce alternatywnej. Ja też uznałem zrobienie dobrej popowej płyty za dużo większe wyzwanie i chciałem się z nim zmierzyć” – mówi wokalista.

2. Ania Dąbrowska – “The Best of”. Promocyjna cena w pewnej sieci sklepów ponownie wyniosła ten album wysoko. Kompilacja największych przebojów zawiera 15 utworów, pokazujących pełen przekrój i ewolucję muzycznego stylu wokalistki.

3. Agnieszka Chylińska – “Pink Punk”. Choć kolejna płyta wokalistki to ponowna zmiana muzyczna, fani zaakceptowali jej metamorfozę. Powrót do gitarowego grania przybrał jednak nieco inną formę…

4. Szpaku – “Atypowy”. Nowy album to 11 premierowych numerów, które przesiąknięte są życiową treścią, energią oraz bezkompromisowym wersami. Za produkcję krążka odpowiedzialni są młodzi producenci, którzy podobnie jak Szpaku w ciągu ostatniego roku udzielali się na najmocniejszych materiałach w polskim rapie. Płyta uzyskała status ZŁOTEJ.

5. Nosowska – “Basta”. To siódmy album w solowej karierze Nosowskiej. Niedawne wydarzenia w życiu artystki zmusiły ją do rewolucyjnych przewartościowań. „Basta” oddziela grubą kreską to, co było od tego, co jest. Nosowska bez sentymentów i lęku otrząsa się ze wszelkich naleciałości, łatek i wyobrażeń, które przylgnęły do niej przez wszystkie lata spędzone na scenie. „Przyszedł taki czas. Zadałam sobie pytanie – co lubię, a czego nie, czego chcę, a czego nie. „Basta” jest szczerą na nie odpowiedzią – bez oglądania się na wszystko i wszystkich” – mówi Nosowska.

W warstwie tekstowej artystka nie owija w bawełnę – jest wprost, jest ostro. W warstwie muzycznej – też rewolucja. Słowa wystąpią w duecie z innymi niż dotąd dźwiękami. Za mocne elektroniczne brzmienie odpowiada Michał „FOX” Król.

6. Kortez – “Mini dom”. Z kilkudziesięciu piosenek, które Kortez skomponował na “Mój dom”, nagranych zostało piętnaście. Dziewięć trafiło na drugi album, pięć na EPki, a jedna (“Hej wy”) czekała ponad rok by promować tegoroczną jesienną trasę. “…Mieliśmy spory problem z wyborem utworów, które ostatecznie miały złożyć się na Mój dom. Na szczęście po zakończeniu nagrań okazało się, że kilka piosenek opowiada o podobnych sprawach i to ułatwiło nam dokonanie finalnego wyboru. Wyjątkiem może być utwór “Boję się”, którego społeczno-obyczajowy charakter trochę nie pasował do tego albumu…” (Paweł Jóźwicki).

7. Zbigniew Wodecki – “Zacznij od Bacha”. Kompilacja największych przebojów wokalisty niezmiennie w czołówce najlepiej sprzedających się płyt.

8. Paweł Domagała – “Opowiem Ci o mnie”. Popularność Pawła jest ogromna. Właśnie ukazał się druga płyta aktora i wokalisty, a na liście sprzedaży jest wciąż jego debiutancka płyta sprzed dwóch lat.

9. Kortez – “Mój dom”. Wśród najlepiej sprzedających się płyt wciąż znajdują się albumy Korteza. Dotychczas płyta sprzedała się w nakładzie podwójnej PLATYNY.

10. Rau Performance – “Mistrz sztuki” (nowość). Na najnowszej produkcji RAU zawarł sporo satyrycznych obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, autoironii, ale też i mroczne, a nawet osobiste utwory oraz potyczki z technologią i przemysłem. Stylistyka muzyczna mocno wchodzi w rejony elektroniki, techno i okazjonalnie trapu – wszystko jednak w typowej dla RAU a stylówce. Na płycie usłyszymy takie persony jak Żyto, Adi Nowak, Kapota oraz Frosti Rege.

Dodaj komentarz