OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (28.09 – 04.10)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Tym razem w zestawieniu pojawiły się trzy nowości, z czego jedna to nowe pierwsze miejsce.

1. Riverside – “Wasteland”. To pierwszy studyjny album skomponowany bez udziału tragicznie zmarłego w lutym 2016 roku współzałożyciela i gitarzysty zespołu Piotra Grudzińskiego. Tym razem Riverside zdecydował się nagrać płytę jako trio, przy udziale zaproszonych gości.

 

Płyta porusza tematykę post-apo. Mariusz Duda, lider zespołu, komentuje: „Tematyka „post-apokaliptyczna” chodziła za mną już od dawna – książki, filmy, gry video, opowieści o próbie przetrwania w świecie, który się skończył. Dopiero teraz jednak napisanie takiej historii nabrało sensu i znaczenia, kiedy to RIVERSIDE rozpoczyna swój nowy rozdział.

2. Złota kolekcja – “Best of 20 lat”. Seria “Złota Kolekcja” świętuje swoje 20lecie. Z tej okazji ukazuje się jubileuszowa, wyjątkowa kompilacja zawierająca wybór nagrań artystów, których „Złote Kolekcje” ukazywały się przez minione dwie dekady.

Złota Kolekcja to przegląd najpopularniejszych Artystów, oryginalnych wykonań i najpiękniejszych wersji ulubionych utworów polskiej muzyki rozrywkowej. Artyści, którzy rozpoczęli tę serie to: Irena Jarocka, Hanna Banaszak, Ewa Bem oraz Ryszard Rynkowski, Stanisław Soyka, Jerzy Połomski.

3. Kortez – “Minidom”. Album jest zbiorem siedmiu piosenek, z których pięć było wcześniej opublikowanych na EPkach: “Dobry moment” i “Dobrze, że cię mam”. Na płycie znajdzie się również utwór “Stare drzewa” z filmu “Kamerdyner” oraz piosenka “Hej wy” promująca jesienną trasę koncertową.

4. Zeus – “To pomyłka”. Po trzech latach ciszy Zeus wraca z nowym albumem, następcą Platynowych “Nie Żyje” oraz “Jest Super”. Krążek promują single „Like Ra”, „Kwiaty dla J.”, „Krew wampirów” oraz „Tetzuo”.

5. Maciej Maleńczuk – “Maleńczuk gra Młynarskiego”. “Cztery dni przed śmiercią Wojciecha Młynarskiego skończyłem materiał na płytę z jego piosenkami. Chciałem, żeby jeszcze zaakceptował wybór tekstów. Był już zbyt słaby, żeby się z kimkolwiek spotykać, porozumiewaliśmy się za pośrednictwem Janka Młynarskiego” – mówił Maleńczuk we wspomnieniu Wojciecha Młynarskiego.

6. Kortez – “Mój dom”. O tej płycie zostało powiedziane już wszystko. A podwójna platyna świadczy o ciągle ogromnym zainteresowaniu Kortezem i jego niezwykle intymnymi piosenkami.

7. Zbigniew Wodecki – “The Best – Zacznij od Bacha”. Aksamitna, łatwo rozpoznawalna barwa głosu szybko przekonała do siebie publiczność i pozwoliły artyście rozwijać karierę. Składanka ta zawiera wszystkie piosenki, za które tak lubimy pana Zbyszka. Od „Zacznij od Bacha” poprzez „Z Tobą chcę oglądać świat”, aż po „Chałupy Welcome To”.

8. KęKę – “To tu”. Tym razem KęKę postanowił zaprosić gości, którzy swoją obecnością stworzyli nową jakość i doskonale wkomponowali się w osobiste utwory radomianina. Warstwa muzyczna utrzymana jest w nowoczesnym klimacie, chociaż nie zabraknie też klasycznego brzmienia. Tytuł oraz oprawa graficzna, za którą odpowiada Marta Smerecka, w dosadny sposób pokazują clou krążka. KęKę udało się znaleźć wszystko to, czego szukał przez ostatnie lata, a było to bliżej niż się spodziewał.

9. Kobong – “Kobong”. Drugi album legendarnej kapeli Kobong. Oryginalnie płyta ukazała się w 1997 roku. Obecne wydanie zostało zremasterowane przez Adama Toczko. Zespół zadebiutował wiosną 1994 roku w warszawskim klubie Akwarium koncertem zapowiadającym planowaną na 1995 rok płytę.

10. Sarius – “Wszystko co złe”. “Musiałem zebrać się w studiu i wyrzucić z siebie pewne rzeczy. Metaforycznie rzecz ujmując stałem się w 100% swoją muzyką. W tym momencie zabiłem poprzedniego siebie i zostawiłem na tej płycie wszystko co złe” – dodaje artysta. Na nowym albumie Sariusa znalazło się 10 utworów, które wyprodukowali Gibbs i KPSN. Gospodarza wokalnie wsparli Szpaku i Gedz.

Dodaj komentarz