OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (29 czerwiec – 5 lipiec)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Przygotowuje ją co tydzień ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Tym razem pojawiło się więcej nowości hip-hopowych, które opanowały pierwszą dziesiątkę.

 

  1. RETO – “Boa” jest kolejnym długogrającym albumem młodego rapera ReTo spod szyldu wytwórni New Bad Label. Dużo świeżego, zróżnicowanego brzmienia połączonego z agresywnym realtalkiem i punchline’mi jest czymś zupełnie innym w porównaniu do poprzednich jego albumów.

2. Zbigniew Wodecki, Mitch & Mitch – “1976: A Space Odyssey”. Zainteresowanie tą płytą i jej sprzedaż jest ogromnym fenomenem. Premiera krążka miała miejsce w 2015 roku a wokalista został doceniony za nią m.in. nagrodami Fryderyk. Najpierw zupełnie przypadkowo, a potem na specjalne zaproszenie OFF Festivalu, Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch zwarli szyki, by nieść wieść o Świętym Graalu polskiej muzyki rozrywkowej – zapomnianej płycie z roku 1976.

3. Zipera – “Meritum”. Zipera to skład będący jedną z legend polskiego hiphopu, który po sporym czasie braku wspólnych działań postanowił wrócić na scenę. Fu i Pono do tej pory koncentrowali się na solowych projektach, z kolei Koras kojarzony ostatnio był z “Pokojem z Widokiem Na Wojnę”. Czy ewentualny nowy krążek nawiąże do sukcesów albumu “Druga Strona Medalu”?

4. Hinol, Polska Wersja – “Mej duszy dziecko”. To pierwsza solowa płyta Hinola, reprezentanta Polskiej Wersji. Po sukcesie albumu “Notabene” współtworzonego razem z Jano, Hinol zdecydował się na wydanie swojego solowego albumu.

5. Pezet – “Muzyka sentymentalna”. Solowy minialbum członka zespołu Płomień 81, ukazał się w 2009 r. w pięciu tysiącach egzemplarzy. Niespełna dziesięć lat po premierze, w związku z wielokrotnymi prośbami kierowanymi do rapera i niedostępnością pierwotnego wydania, Pezet zdecydował się na reedycję tytułu. Materiał ujrzał światło dzienne 29 czerwca.

6. Lady Pank – “LP1”. Zespół po 35 latach wraca do źródeł i odtwarza swoją pierwszą płytę, z której pochodzą największe hity zespołu. Na “LP1” można usłyszeć zaproszonych gości – Kasia Nosowska, Kasia Kowalska, Lech Janerka, Grzegorz Markowski, Artur Rojek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Piotr Rogucki.

7. Sławomir – “The Greatest Hits”. Tegoroczny fenomen Sławomira trwa niczym najdłuższy koszmar.

8. Kortez – “Mój dom”. O tej płycie powiedziano już tak wiele, że ciężko coś jeszcze dodać. Zresztą to nasz jeden z najlepszych krążków ubiegłego roku. Dobra passa muzyka wciąż trwa.

9. Stanisława Celińska – “Malinowa…”. Nowy album nawiązuje do „Atramentowej”, został jednak poszerzony o brzmienia i utwory w innych niż dotychczas klimatach. Materiał jest w dużym stopniu autorski – prawie wszystkie teksty napisała Celińska. Powstały one pod wpływem rozmów i historii opowiedzianych przez fanów na spotkaniach po koncertach.

10. Kasia Kowalska – “Aya”.Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo. Płyta nie przynosząca wielkich zaskoczeń, ale jakże dobra. Utrzymane w alt-folkowym klimacie utwory przynoszą wewnętrzne ukojenie, opowiadają o uzdrawiającej sile miłości, a także są próbą rozliczenia z przeszłością.

 

Dodaj komentarz