OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (22 – 28 czerwca)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Przygotowuje ją co tydzień ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Pierwszą dziesiątkę zajęło aż dziewięć polskich tytułów! Pojawiły się też dwie nowości.

Fenomenem jest też pojawienie się w zestawieniu aż trzech płyt Zbigniewa Wodeckiego.

 

  1. Zbigniew Wodecki / Mitch & Mitch – “1976: A Space Odyssey”. Ten album wskoczył na szczyt dzięki promocji w pewnej sieci sklepów. Niemniej zainteresowanie nim i jego sprzedaż jest ogromnym fenomenem. Premiera krążka miała miejsce w 2015 roku a wokalista został doceniony za nią m.in. nagrodami Fryderyk. Historia tego spotkania jest długa i prosta. Najpierw zupełnie przypadkowo, a potem na specjalne zaproszenie OFF Festivalu, Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch zwarli szyki, by nieść wieść o Świętym Graalu polskiej muzyki rozrywkowej – zapomnianej płycie z roku 1976.

2. Kasia Kowalska – “Aya”. Na tę płytę czekaliśmy bardzo długo. Płyta nie przynosząca wielkich zaskoczeń, ale jakże dobra. Utrzymane w alt-folkowym klimacie utwory przynoszą wewnętrzne ukojenie, opowiadają o uzdrawiającej sile miłości, a także są próbą rozliczenia z przeszłością.

3. Hinol, Polska Wersja – “Mej duszy dziecko”. To pierwsza solowa płyta Hinola, reprezentanta Polskiej Wersji. Po sukcesie albumu “Notabene” współtworzonego razem z Jano, Hinol zdecydował się na wydanie swojego solowego albumu.

4. Lady Pank – “LP1”. Zespół po 35 latach wraca do źródeł i odtwarza swoją pierwszą płytę, z której pochodzą największe hity zespołu. Na “LP1” można usłyszeć zaproszonych gości – Kasia Nosowska, Kasia Kowalska, Lech Janerka, Grzegorz Markowski, Artur Rojek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Piotr Rogucki.

5. Taconafide – “Soma 0,5mg”. O wspólnym materiale Quebonafide oraz Taco Hemingway’a napisano już wszystko. Warto samemu wyrobić sobie zdanie na temat tego krążka. Teledysk do “Tamagotchi” obejrzano już 51 milionów razy.

6. Zbigniew Wodecki – “Dobrze, że jesteś”. Niedokończona ostatnia płyta wokalisty. W tych piosenkach pojawili się: Kayah, Kuba Badach, Sławek Uniatowski, Andrzej Lampert, Beata Przybytek, Junior Robinson.

7. Zbigniew Wodecki – “The Best – Zacznij od Bacha”. Składanka z największymi przebojami artysty jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt z cyklu “The Best Of”.

8. Kazik + Zdunek Ensemble – “Warhead”. To nowy projekt Kazika Staszewskiego i Janusza Zdunka (trębacza Kultu, jazzmana). Muzycy wzięli na warsztat klasykę brytyjskiego punku z lat 70.

9. White House – “White House Connection”. Duet producencki White House, po zamknięciu serii Kodex, powraca z nowym projektem White House Connection. Magiera I L.A. zaprosili na album czołówkę polskiej sceny hip-hopowej.

10. Stanisława Celińska – “Malinowa”. Nowy album nawiązuje do „Atramentowej”, został jednak poszerzony o brzmienia i utwory w innych niż dotychczas klimatach. Materiał jest w dużym stopniu autorski – prawie wszystkie teksty napisała Celińska. Powstały one pod wpływem rozmów i historii opowiedzianych przez fanów na spotkaniach po koncertach.

Dodaj komentarz